Ifølge de tillitsvalgte har Hydro så langt i år tapt 1,27 milliarder kroner på verkene i Sunndal, Årdal, Høyanger og på Karmøy.
20.000 berørt
-Fortsetter vi å blø like mye som i dag, så tror jeg ikke vi har en aluminiumsindustri i Norge om to-tre år, sier Billy Fredagsvik, LO-tillitsvalgt i Hydro og ansatterepresentant i Hydro-styret til DN.
Akutt fare
På kort sikt er det tre verk som står i fare for å kunne bli nedstengt:
Husnes, Høyanger og Su3 i Sunndal.
- Vi roper et varsko. Hydro har blodrøde resultater for alle verkene sine i Norge. Det er opplagt at Hydro ikke kan sitte og blø slik de gjør nå i lang tid, sier Sten Roar Martinsen, også han ansattrepresentant i Hydro-styret.
Rundt 5.000 jobber i dag direkte i aluminiumindustrien i Norge. I tillegg er det ytterligere rundt 15.000 ansatte som leverer varer og tjenester direkte knyttet opp mot denne industrien.
Hydro utelukker ikke flere kutt
Informasjonsdirektør Halvor Molland i Hydro utelukker ikke at det kan komme flere kutt.
Så langt i år har Hydro kuttet bemanningen med 4500 ansatte. Av dette er rundt 1250 ansatte i Norge berørt, enten i form av oppsigelser eller permitteringer.
Les mer på nettsidene til Dagens Næringsliv her.